Změna příspěvku na penzijním spoření 1.7.2024

Červen roku 2024 je ve znamení velkých změn u penzijního spoření. Mění se pravidla pro státní příspěvky. Mění se pravidla pro penzijní spoření zákazníků, kteří již pobírají starobní důchod. Mění se pravidla pro nejkratší dobu spoření. Jestliže Vás změny na penzijním spoření zajímají, tak čtěte dále.

Jaká je změna státního příspěvku?

Státní příspěvek se mění od 1.7.2024. Ze strany státu se nejedná o šikanování střadatelů, ale o upřímnou motivaci k vyšší pravidelné měsíční úložce. Upřímně je zřejmé, že pokud si ukládáte jen minimální částku např. 300 Kč měsíčně, kde připočtete státní podporu a zhodnocení, tak Vás na konci spořícího programu nečeká žádná závratná částka, kterou použijete na určité „přilepšení ke starobnímu důchodu. 

Snížení, či dokonce zrušení státního příspěvku pro střadatele menších částek, je určitou motivací všech. 

Konkrétní změna státního příspěvku.

Jestli si spoříte méně, než 1.150 Kč měsíčně, pak od června 2024 získáte nižší státní příspěvek. V situaci, kdy si budete spořit více, tak naopak dostanete od státu podporu vyšší. Abyste získali státní podporu, tak si nově musíte spořit minimálně částku 500 Kč měsíčně (k dnešnímu dni to bylo 300 Kč). Dnes bylo možné získat maximální státní příspěvek při měsíční úložce 1.000 Kč, ale nově to bude od částky 1.700 Kč měsíčně. 

Platí změna pro všechny?

Změna se provede u všech smluv, tedy nevztahuje se pouze na smlouvy nové, ale skutečně na všechny smlouvy. Když nezrealizujete žádnou změnu, pak zkrátka dostanete příspěvek v nové výši a hotovo. Pokud si pokládáte otázku, co přesně udělat, aby Vám státní příspěvek od července neklesl, tak musíte udělat následující. Vedle toho, že si na smlouvu budete posílat více, tak zároveň musíte tuto skutečnost oznámit penzijní společnosti a dodatkem příspěvek navýšit i takto formálně. Pokud to neučiníte, tak se změna neprovede a Vy budete dostávat státní příspěvek nižší, byť si posíláte více peněz. 

Chcete v oblasti finančních produktů a financí odborně poradit? Pak nám zavolejte 😉 

Finance Morava

Nejlepší finanční poradenství v Olomouci, Ostravě, Brně a celé ČR!

Změna příspěvku na penzijním spoření 1.7.2024