Jaká je splatnost hypotéky?

Pokud se rozhodnete pro hypoteční úvěr na koupi bytu, domu, nebo chaty, tak nastavení splatnosti hypotéky patří do zásadně důležitých otázek. Splatnost hypotéky je od pětido třiceti let. Jeden pohled je, jestli je výhodné mít hypoteční úvěr na splatnost krátkou, nebo je výhodnější spíše splatnost delší. Zde je nutné vědět proč. Další pohled na splatnost hypotéky je finanční situace žadatele. 

Nejlepší délka splatnosti hypotéky?

Nejlepší, nebo ideální, to jsou slovíčka, která nám nic neřeknou. Splatnost hypotéky se nastavuje vždy individuálně a nejčastěji koresponduje s bonitou žadatele. Byť je bonita naprosto dostačující, tak je nutné přemýšlet v čase, jelikož hypotéka je dlouhodobý úvěrový závazek. V našich životech se musíme ve vztahu k hypotéce připravit na to, jak asi bude vypadat náš život s hypotékou např. za 5 let?

Proč myslet u hypotéky na budoucnost?

Je jasné, že nemůžeme říct, co nás čeká zítra, natož za několik let. Ale s čím již můžeme předem počítat je skutečnost, že např. budeme plánovat rodinu, tehdy musíme zohlednit pokles příjmů a nárůst nákladů. Proto je vhodné splatnost hypotéky probrat s odborníkem, aby se žadatel o hypotéku kouknul na všechny možnosti, které mohou nastat a je s nimi nutné počítat.

Krátká splatnost a vysoká splátka!?

Představa o rychlém zaplacení hypotéky je super myšlenka, nicméně příliš krátkou splatnost hypotéky nedoporučujeme. Je úžasné pokud máte aktuální velmi slušnou práci, kde je Vaše odměna skutečně zajímavá, jenže co nastane, pokud o toto místo přijdete? Jak rychle si najdete podobně placenou práci? Někdy to trvá i dva roky… Proto je lepší nastavit splatnost hypotéky delší a odkládat si co největší měsíční částky stranou a následně každý rok realizovat částečnou předčasnou splátku. Mnohem zajímavější variantou je si část prostředků odkládat pravidelným investováním.

Splatnost na 40 let?

Aktuálně není žádná banka na trhu, která by nabízela splatnost hypotéky až na 40 let. Pokud se toto v čase vrátí, tak si musíme uvědomit, že rozdíl v měsíční splátce ve splatnosti 30 nebo 40 let je skutečně minimální. Nelámejte si hlavu a raději nám zavolejte. 

Jestli chcete v oblasti finančních produktů a financí odborně poradit, pak nám zavolejte 😉 

Finance Morava

Nejlepší finanční poradenství v Olomouci, Ostravě, Brně a celé ČR!