Pojištění profesní odpovědnosti.

Jak je z názvu zřejmé, tak profesní odpovědnost nám kryje škody, které vzniknou při výkonu povolání, které je obvykle vykonáváno mimo pracovněprávní vztah. Odpovědnost z občanského života má za úkol chránit jiná rizika. Z důvodu, že se jedná o profesní pojištění, které je vykonáváno mimo pracovněprávní vztah, tak s sebou nese větší množství rizik.

Je pojištění profesní odpovědnosti povinné pro všechna povolání?

Odpověď je jednoznačně ne. Existuji profese, které musí být ze zákona pojištěné. Jedná se např. o advokáty, daňové poradce, lékárníky, lékaře nebo pojišťovací zprostředkovatele. Všechny ostatní profese se mohou pojistit čistě dobrovolně, což samozřejmě není vždy správně. 

Příklad profesí, které povinnost pojištění nemají.

Jde o celou řadu povolání např. instalatéři, elektrikáři, zedníci, truhláři, malíři a další. Musíme si zde uvědomit, že škody, které tato povolání mohou způsobit jsou velmi vysoké. Pokud zedník postaví špatně komín, elektrikář zapojí špatně elektroinstalaci, tak může vyhořet klidně celý bytový dům. Následné škody na majetku i zdraví rozhodně budou dosahovat milionových částek. Zkrátka bez pojištění profesní odpovědnosti by takový řemeslník nikdy nedokázal škodu zaplatit. 

Závěrem.

Obecně nemáme rádi strašení pojištěním, nicméně jde o události, které se skutečně někdy stávají. Za pár ušetřených stovek ročně rozhodně nestojí se vystavovat takovému riziku. Raději nám zavolejte a my Vám poradíme.

Finance Morava