Spořící účty aneb co vám v bance neřeknou!

Spořící účet patří hned vedle běžného účtu mezi základní bankovní služby, které využívá téměř každý. Samozřejmě musím upravit vyjádření, že i spořící účet využívá téměř každý, jelikož tomu tak úplně není. Je velké množství klientů, kteří si své peníze střádají na svém běžném účtu. Rozhodně je fajn střádat své peníze, nicméně je důležité, jak nám peníze pracují, když je zrovna nepoužíváme. Jeden z prvních kroků, jak nechat pracovat peníze je minimálně přesun prostředků z běžného účtu na účet spořící, který nám zajistí alespoň nějaké % zhodnocení.

Kolik finančních prostředků bych si měl/a na svém bankovním účtě nechat?

Na bankovním účtě si vždy ponechte tolik finančních prostředku, abyste zaplatili všechny potřebné výdaje. Zároveň i částku, kterou si tam chcete ponechat na úhradu výdajů nepotřebných, ale moc to nepřehánějte. Do výdajů potřebných zahrnuji i částky, které si zasíláte na spoření, investice apod.

Kolik finančních prostředků bych si měl/a ponechat na spořícím účtě?

Na spořícím účtu byste měli mít hotovost ve výši minimálně třech měsíčních výdělků. Někdo tuto hranici posouvá na šest měsíčních výdělků. Částka, kterou přesouváme na spořící účet slouží pro situaci co kdyby, jako likvidní hotovost. Všechny ostatní peníze byste měli mít v tzv. dlouhých penězích resp. v delší likviditě.

Co si u spořící účtů hlídat?

Rozhodně se koukejte na % zhodnocení. Banky vždycky uvádějí % zhodnocení vyjádřeno p.a. = rok, takže pak nečekejte, že se Vám 5%, bude připisovat každý měsíc tak, jak se velká většina lidí domnívá. Druhým bodem na který se máte koukat je rozhodně úročení spojeno s limitem. Standardem je úročení do 200tis. Kč, případně do 250tis., vše co je nad tuto částku je automaticky % sníženo. Proto si na to dejte pozor a raději si založte druhý spořící účet v jiné bance.

Závěrem.

Spořící účet je fajn finanční nástroj. Umožňuje nám dvě věci. Tou první je fakt, že neutratíme veškeré své peníze, jelikož je máme přesunuty jinam, kde je na první pohled nevidíme. Druhou pozitivitou je, že se nám peníze zhodnocují a nejsou za 0% na běžném účtu.

Pokud chcete se spořícím účtem poradit, tak nám neváhejte zavolat.

Finance Morava