Hypotéka a smlouva na dobu určitou.

Máte pracovní poměr na dobu určitou? Uvažujete o hypotéce a nejste si jisti, zda doba určitá není nějak na závadu? Co přesně musíte pro hypotéku např. na byt splnit a kdy nejdříve můžete žádat? Jaké podklady se musí doložit a můžete žádat sami? Na všechny tyto otázky najdete odpovědi níže.

Jaká je charakteristika doby určité a co zkušebka?

Doba určitá u pracovního poměru vymezuje délku pracovního vztahu. Pracovní poměr se může lišit, nejde vždy o pracovní poměr na dobu jednoho roku. Zaměstnavatel Vás může zaměstnat na dobu určitou po dobu šesti měsíců, osmi měsíců, či deseti. Skutečně se to různí a jde pouze o vzájemnou dohodu obou stran. Zkušební doba je ze zákona stanovena na dobu max. třech měsíců, ale není výjimkou, že Vás zaměstnavatel zaměstná bez zkušební doby s pracovním poměrem na dobu určitou v délce šesti měsíců. Poskytování hypotéky při době určité má svá pravidla. 

Jaké pravidla musíte pro získání hypotéky splnit?

Obecně banky mají rády při poskytování hypotéky pracovní poměr na dobu určitou v délce minimálně na rok. Pokud se jedná o kratší pracovní poměr, tak se již musel minimálně jednou obnovit a pokračuje dále. Určitě se musíte nacházet ve stavu po zkušební době a to i za předpokladu, když zkušební doba nebyla sjednaná, a sice uplynutím dvou měsíců. 

Jaké podklady musíte pro získání hypotéky doložit?

Ve standardu pro hypotéku dokládáte potvrzení o výši pracovního příjmu, který Vám vyplní zaměstnavatel na formuláři banky. Dále doložíte kompletní výpisy z účtu za poslední tři měsíce. Některé banky požadují aktuální pracovní smlouvu a mnohdy i pracovní smlouvu s předcházejícím zaměstnavatelem. 

Na bankovním trhu je pracovní poměr na dobu určitou při poskytování hypoték mnohdy neakceptován. Banky po Vás mohou požadovat spolužadatele, proto nám raději zavolejte a rádi Vám s výběrem té správné banky pomůžeme.

Finance Morava