Zajímá Vás co je DSTI?

Úvěrových ukazatelů existuje několik a jeden z nich je ukazatel DSTI, který ošetřuje poměr mezi čistými příjmy a reálnými splátkovými výdaji. Pokud si pokládáte otázku k čemu úvěrové ukazatele jsou, když každý žadatel přece ví jakou částku si může měsíčně dovolit splácet, tak se bohužel mýlíte…

Co je to DSTI a jak se posuzuje?

DSTI resp. Dept Servise to Income je procentní vyjádření poměru celkových měsíčních splátkových výdajů k čistým měsíčním příjmům. Přesněji řečeno každý žadatel může měsíčně splácet až 45% výše jeho skutečných měsíčních čistých příjmů. U žadatelů mladších 36 let je hranice posunuta až na 50%. Jednoduše lze říct, že polovinu svého příjmu můžete použít na splácení jak spotřebitelských úvěrů, tak úvěrů hypotečních.

Kdy byl ukazatel DSTI zaveden?

Ukazatel DSTI bankám Česká národní banka doporučila dodržovat v dubnu roku 2022. Důvod byl jednoduchý, a sice malinko hypoteční trh omezit, utáhnout. Jestli si pokládáte otázku proč, tak proto, jelikož byl v roce 2022 relativně rozvolněný a to zejména z důvodu nízkých úrokových sazeb v této době. ČNB již dlouho před tímto datem apelovala na tzv, přehřátý hypoteční trh a hledala cesty, jak jej mírně omezit.

Podařilo se ukazatelem DSTI hypoteční trh omezit?

Odpověď je že ano. Na první pohled se 45% a 50% možných měsíčních splátek zdá jako dostatečných, nicméně víme, že položka bydlení bez rozdílu vlastního, či nájemního je jednou z největších položek v našich měsíčních rozpočtech.

Pokud jste v situaci, kdy přemýšlíte o spotřebitelském úvěru, nebo o hypotečním úvěru, pak nám raději zavolejte, jelikož Vám zajistíme nejnižší úrokovou sazbu, ale také velmi kvalitně Vám poradíme.

Finance Morava

2 komentáře

Komentáře jsou uzavřené.