Sankce za předčasné splacení hypoték.
Již řadu let se sankce za předčasné splacení hypoték různě skloňuje.
Zažil jsem situace, kdy se klientům z důvodu předčasného splacení účtovala sankce ve stovkách tisíc. Od této doby samozřejmě uplynul čas, vzešel v platnost zákon o spotřebitelském úvěru 12/2016, a celá konstrukce se začala měnit.
Vše došlo do fáze, kdy si banky mohou účtovat administrativní náklady, které mají v průměru vyčísleny na částku 1.000 Kč. Samozřejmě díky tak nízké sankci za předčasné splacení docházelo k situacím, že klient např. uzavřel fixaci na dobu 5 let se sazbou 2,29% a za dva měsíce, kdy došlo k poklesu sazeb měl zájem refinancovat na 1,99%…
Spokojenost s účtováním sankce.
Nejprve nebyl spokojený klient. Následně nebyla spokojena banka, nicméně tohle téma na nějakou dobu utichlo.
Utichlo do loňského roku, kdy se meziroční růst úrokových sazeb vyšplhal někam, kde by to nikdo úplně nečekal. Už je to pár měsíců co ministerstvo financí připravilo návrh novely zákona o spotřebitelském úvěru, která ošetří určitý KOMPROMIS, určitý model dohody Win-Win = sankci za předčasné splacení hypotéky, a to do 2% z objemu úvěru. Za každý půjčený milión korun, bude účtováno cca. 20tis. Kč.
Je zákon ošetřující sankce za předčasné splacení platný?
Zatím jde o návrh – není nic pevně schváleno – nikdo 100% neví, že schváleno bude a v jaké podobě = jelikož má vláda plné ruce práce někde jinde 🙃
Co si o případné úpravě sankce myslíte? Bude to Win-Win? Napište, nebo zavolejte.
Aleš