Penzijní spoření – změny 

Změny u penzijního spoření, které se vládou ČR navrhují jsou pozitivní pro střadatele s větší měsíční úložkou. Naopak negativní pro střadatele s menší měsíční úložkou. Smyslem změn je motivovat střadatele o spoření na penzi ve větším objemu, jelikož je zřejmé, že penze nebudou v takových částkách, aby bylo možné dorovnat cenový rozdíl dnes a např. za 20 let.

Jak nahlížet na penzijní spoření?

Penzijní spoření musíme vnímat jako odklad našich finančních prostředků pro budoucí využití. Nejedná se o vyhazování peněz z okna, nýbrž o efektivní odkládání. Hlavní výhodou, i když se to klientům často nezdá je skutečnost, že jsou peníze vázány a není možné je snadno „na pár kliknutí“ vybrat. Každý střadatel si rozmyslí, zda skutečně peníze potřebuje vybrat a své penzijko tedy ukončit předčasně. 

Jaký je maximální příspěvek dnes? Jaký se navrhuje od r. 2024?

Maximální státní příspěvek, který můžete získat činí 220 Kč měsíčně. Od r. 2024 je navrhován státní příspěvek ve výši 340 Kč. Na první pohled to vypadá hezky, nicméně musíme k tomu dodat, že 220 Kč měsíčně získáte při měsíčním spoření 1.000 Kč. Naopak od r. 2024 při měsíční úložce 1.000 Kč se bude jednat o státní příspěvek ve výši 200 Kč. Maximální státní příspěvek 340 Kč získáte od měsíční úložky 1.700 Kč.

Jak se změní pravidla pro „malé“ střadatele?

Pokud si na penzijní spoření zasíláte 300 Kč měsíčně, nebo 400 Kč měsíčně, pak tyto částky od r. 2024 již nebudou státním příspěvkem posíleny. Dne bylo možné získat při třech stovkách 90 Kč a při čtyřech 110 Kč. Nově bude možné získat státní příspěvek ve výši 100 Kč při měsíční úložce 500 Kč.

Pokud si nejste jisti, zda si Vaše peníze odkládáte efektivně, tak nám napište, nebo zavolejte.

Finance Morava