Naivní představa o investování.

Investování je 100% nejlepší cesta k efektivnímu střádání a zároveň zhodnocení finančních prostředků. 

Investování má mnoho pravidel, nicméně já bych se rád rozepsal o akceptaci určitého RIZIKA a potřebnému ČASU. Obě kritéria navazují na aktuálně populární „rychlé“ zbohatnutí… V tomto týdnu jsem mnohokrát viděl placenou propagaci některých finančních poradců, kteří lidem slibují, že se za čtyři, pět, šest let mohou stát RENTIÉŘI… Moc hezká představa, ale realita je úplně někde jinde. 

Jaká jsou rizika v investování?

Nechci se rozepisovat o odborných termínech jako je riziko tržní, měnové riziko apod. Rizik je celá řada, ale mezi ty zásadní patří trvalá ztráta celé mé investované částky. Částečná trvalá ztráta mé investované částky. Kolísání (změna) ceny mé investované částky v čase. Kolísání je v pořádku a směřuje nás to jen k tomu, že odhadneme, kdy je dobré ještě část přiinvestovat. Nicméně pokud pro investování používáme nástroje díky kterých dochází k trvalé částečné, nebo celkové ztrátě investice, pak se jedná o významně rizikové nástroje a každý investor by si měl pořádně zvážit, zda chce takové riziko podstupovat. 

Jak lze chápat kolísání investice?

Chci uvést, že investor musí akceptovat určitou volatilitu, tedy kolísání ceny v čase. 

Uvedu jednoduchý příklad pro lepší představu. Dnes jsem nainvestoval do akcií 1.000 Kč, za tři měsíce bude mít moje investovaná 1.000 Kč aktuální tržní cenu 870 Kč, nicméně počet nakoupených akcií zůstává stejný. Smyslem investování je „počkat“ až moje 1.000 Kč, bude mít hodnotu např. 1.300 Kč, a tehdy realizovat zisk. 

Jaké lze očekávat zhodnocení u podílových fondů?

Pokud vám navrhne investiční specialista vyvážené investiční portfolio, pak počítejte se zhodnocením 8-10% ročně, při pozitivním scénáři. Zhodnocení nad 10% bude jen k dobru, ale není to nic, co by šlo dobře predikovat. 

Jaké lze očekávat zhodnocení při nákupu samostatných akciových titulů?

Je nutné říct, že je tento druh investování mnohonásobně rizikovější, než investování do podílového fondu o který se stará profesionální portfolio manažer. U nakupování samostatných investičních titulů jste tím portfolio manažerem vy. Zhodnocení tedy může být mnohonásobně vyšší, než u podílového fondu, nicméně stejně tak ztráta investice.

Závěrem, za čtyři roky se nikdo z nás při pravidelném investování RENTIÉREM „nestane“, pokud již dnes nemáme několik miliónů komu na účtě.

Nespekulujte a raději nám napište, nebo zavolejte.

Finance Morava