Splatnost spotřebitelských úvěrů.

Před sjednáním každého spotřebitelského úvěru, ať je to neúčelového spotřebitelského úvěru, úvěru na konsolidaci půjček, úvěru na bydlení, nebo na rekonstrukci. Vždy řešíte jedno důležité téma, a tím je splatnost a související výše měsíční splátky. Splatnost u spotřebitelských úvěrů je nutné rozlišovat podle účelu. Jak přesně se dočtete níže. 

Jak nastavit splatnost u neúčelového úvěru?

V případě, kdy je neúčelový úvěr použit k účelovému nákupu jako je např. pořízení vozidla, nebo nákup notebooku, pak doporučujeme splatnost nastavit k „životnosti“ produktu. Tím myslíme, že pokud vozidlo plánujeme za čtyři roky prodat, tak by bylo ideální, aby ke dni prodeji jste měli úvěr doplacen. Podobnou logikou můžete postupovat u každého jiného kupovaného produktu. Neúčelový úvěr „na život“ je špatná volba, ale v našich životech může nastat situace, kdy není jiná volba. Zde apelujeme na nastavení přijatelné měsíční splátky, ale pouze pro dočasnou dobu. Jakmile u vás nastane změna stavu (např. nastoupíte zpět do práce), pak musíte vynaložit maximální úsilí vedoucí k „rychlému“ doplacení vašeho úvěru.

Jak nastavit splatnost u úvěru na konsolidaci?

Konsolidací půjček chceme dosáhnout optimalizací měsíčních splátkových výdajů. Dále snížení nákladů na jednotlivé úvěry, včetně souvisejících pojištění schopnosti splácet úvěr. V neposlední řadě chceme docílit snížení měsíční splátky. Nejsme zastánci prodlužování splatnosti úvěru, děláme to pouze v nezbytně nutných situacích. Důvod je zřejmý. Klientův aktuálně nejdelší úvěr má být doplacen za 5 let, tedy nevidíme důvod, aby po konsolidací půjček byla splatnost úvěru 8 let. Díky novému úvěru a dosažení nižší úrokové sazby se při zachování splatnosti vždy měsíční splátka sníží.

Jak nastavit splatnost úvěru na bydlení?

K tomuto přistupujeme ve stejném režimu jako při hypotečním úvěru. Samozřejmě opět přihlížíme na životnost investovaných prostředků. Pokud si pořizujete kuchyňskou linku, tak se dá odhadnout, kdy nastane její následná výměna v čase. Pokud však investujeme peníze do zdiva, tak je jasné, že to tam bude na stálo.

Jestliže si nejste při stanovení splatnosti úvěru jisti, nebo chcete s úvěrem poradit, tak nám napište.

Finance Morava