Nedočerpání hypotéky?!

Jelikož si klienti častou nejsou jisti, zda je možné či nikoliv nedočerpat hypotéku, rozebereme tuto problematiku v tomto článku. Upřímně rozumíme pohledu klientů, že by  žádný problém v situaci, kdy nedočerpají hypotéku neměl nastat. Situace se však má tak, že si banky při poskytování hypotečního úvěru obsazují/nakupují peněžní zdroje. Peněžní zdroje jsou za určitou cenu, a pokud klienti svůj hypoteční úvěr nedočerpají, pak bance vzniknou náklady, které vyžadují kompenzovat.

Oprávněnost či neoprávněnost vybírání takového poplatku necháme na posouzení každého z nás

Kolik procent z hypotéky se nemusí skutečně dočerpat.

Napříč bankami se vždy jedná o procentuální vyjádření z objemu úvěru. Zkrátka, pokud nedočerpáte 20% z celkového objemu poskytnutého hypotečního úvěru, neznamená to pro vás žádný postih. Uvedu příklad, pokud činí výše úvěru 1.000.0000 Kč, pak reálně nemusíte 200.000 Kč dočerpat, a to zcela bez postihu. Pokud byste  nedočerpali více např. 25%, pak si banky nárokují poplatek/sankci za nevyčerpání úvěru.

Jaká je výše sankce za nedočerpání hypotéky?

Sankce je stejně jako částka k nedočerpání, také vyjádřena procenty. V tomto případě se zpravidla jedná o 5% sankci za nevyčerpání úvěru. Opět jde o sankci z objemu úvěru, která se může lišit tím, že je postih z celkově nedočerpaného objemu hypotečního úvěru, nebo „pouze“ objemu přesahujícího 20%. Obojí se můžete pře tím, než si úvěr sjednáte zjistit. Pokud to neuděláte vy, určitě by toto měl udělat finanční poradce, jelikož je u nás tohle ve standardu.

Lze sankce za nedočerpání hypotéky nějak obejít?

Ano lze, pokud s tímto chcete poradit, tak nám zavolejte nebo napište. Rádi vám pomůžeme.

Finance Morava