Jak nahlížet na zástavní právo banky?

Úvěr na bydlení je téměř vždy spojen se zřízením zástavního práva úvěrující banky. Znamená to, že vy jste vlastníky nemovitosti a bance poskytující úvěr umožníte vložit na vaši nemovitosti zástavní právo. Zástavní právo je pro vás určité omezení a pro financující banku určitá záruka, že budete řádně splácet půjčené finanční prostředky

Zástavní právo banky.

Financující banka jako zástavní věřitel má v případě nesplácení úvěru právo vaši nemovitost prodat a tím uhradit váš dluh. Samozřejmě k prodeji nemovitosti nedochází po první nezaplacené splátce. Před samotnou realizací prodeje probíhá vymáhací proces pohledávky, kde se vám nabízí celá řada alternativ k řádnému splácení. Motivací banky není prodávat vaši nemovitost, ale získat od vás domluvené splátky úvěru podle úvěrové smlouvy.

Zástavní právo banky jako omezení pro vás?

Jestli se ptáte, jaké omezení se v zástavním právu nachází, tak je to například nemožnost prodat nemovitost bez předchozího souhlasu banky. Nemusí se vždy jednat pouze o prodej, ale o jakoukoli manipulaci s nemovitostí, jako je zřízení nejrůznějších věcných břemen, případně řízení před stavebním úřadem, nejrůznější souhlasy k povolení stavby sousedů apod. Nicméně zástavní věřitel (banka) vám maximálně vychází vstříc.

Zástavní věřitel má požadavky!

Zástavní věřitel/banka klade důraz na udržování nemovitosti v řádném a funkčním stavu, zároveň  požaduje, aby byla nemovitost pojištěna na potřebnou pojistnou hodnotu.

Banka se v případě problémů se splácením aktivně podílí na nalezení řešení vaší aktuální situace, takže se nemusíte bát, že vám zástavní právo banky okamžitě nemovitost vezme. Důležitá je vaše komunikace!

Jak se nikdy nedostat do nepříznivé finanční situace?

Poradíme vám ve Financích Morava!

4 komentáře

Komentáře jsou uzavřené.