Splatnost hypotečního úvěru.

Splatnost hypotečního úvěru se vždy odvíjí od vámi požadované výše měsíční splátky. Měsíční splátkové zatížení může hrát v rodinném rozpočtu významnou roli. Proto na správně nastavenou splatnost klademe velký důraz. Podle doporučení České národní banky je optimální poměr celkových měsíčních splátek úvěrů, k čistým měsíčním příjmům, poměr nepřesahující výši 45%, což znamená, že vám 65% měsíčního příjmu zbyde na život. 

Jaké jsou možnosti nastavených splatností u hypoték?

Nejkratší možná splatnost u hypotečních úvěrů je 5 let. Maximální splatnost je 30 let, takže vše mezi, si můžete libovolně nastavit. Není překvapení, že se mnohdy splatnosti nastavují přesně na měsíce! Je to případ kdy si klient přeje splácet určitou „kulatou“ částku měsíčně, takže se to dá hravě přizpůsobit vašim potřebám a především ekonomické situaci. 

Jak nastavit splatnost u hypotéky?

I když si dnes můžete dovolit splácet více peněz měsíčně, je u hypotečního úvěru vždy na místě splatnost raději prodloužit. Prodloužit z jednoduchého důvodu, v našich životech může nastat nečekaná a rychlá událost např. ztráta zaměstnání, které se vám bohužel nepodaří nahradit stejným mzdovým ohodnocením. Tato skutečnost bude mít zásadní vliv na váš rodinný rozpočet. Z tohoto důvodu doporučujeme našim klientům delší splatnost, ale ten rozdíl, který si mohou dovolit měsíčně reálně použít na pokrytí hypotéky, začneme odkládat stranou investičním plánem.

Investiční plán se sestavuje vždy na horizont první končící fixace, takže 3, 5 nebo 7 let. Ušetřené prostředky pak vložíme jako částečnou předčasnou splátku hypotečního úvěru. Díky tomuto opakovanému postupu se nám ve výsledku podaří úvěr z původní splatnosti 30 let, zaplatit za celkových 20 let. Rychlejší doplacení bude s menší námahou díky dosaženému zhodnocení a zároveň bude připraveno na vnější vlivy, které nikdo nedokáže předpovědět. 

Pokud si nejste přesně jisti, jak se se splatností popasovat a už vůbec ne, jak nastavit investiční plán, tak nám zavolejte.

Finance Morava

3 komentáře

Komentáře jsou uzavřené.