Hypotéka na první bydlení.

Pořízení prvního vlastní bydlení je vždy velká věc! A to bez ohledu na skutečnost, zda vám nemovitost kupují rodiče, nebo si ji musíte zaplatit sami. Stejně tak, zda se stěhujete do 1kk, nebo do 3+1. Samozřejmě s pomocí finančních prostředků rodiny je pořízení prvního bydlení veselejší a snazší, než je tomu u nákupu formou hypotéky a částečně našetřenými vlastními zdroji. Hypotéka na první bydlení je velká radost!

Na co se musíte před svou první hypotékou připravit?

Pro získání hypotečního úvěru je nutné doložit příjmy, takže pokud jste zatím studenti a negenerujete žádný měsíční příjem, pak hypoteční úvěr nezískáte. Pokud však stabilní měsíční příjem generujete, tak se po hypotečním úvěru můžete poohlížet. Za stabilní měsíční příjem lze považovat například pracovní poměr. Dále dohodu o pracovní činnosti, ale také stipendium, které tvoří převážně doplňkový příjem. 

Zároveň je nutné mít našetřeno… Našetřeno minimálně částku 10% vlastních zdrojů z výše kupní ceny resp. z výsledné částky ocenění. Částka 10% se může na první pohled zdát jako nijak závratná suma. U dnešních cen nemovitostí se ve výsledku jedná opravdu o dost. Tato skutečnost je také častým důvodem, kdy se kupní cena tzv. „dofinancuje“ jiným úvěrem, a to např. spotřebitelským úvěrem. Tato skutečnost ve výsledku celou transakci prodraží. Zároveň je oficiálně  tento postup zakázán regulátorem. Historicky bylo možné poskytovat hypoteční úvěry ve výši 100% odhadu, někdy i 120%, což nám dávalo pro financování prvního bydlení velký smysl. 

Výhody hypotéky na první bydlení.

Hlavní výhodou pro financování prvního bydlení u hypotečního úvěru, je možnost získání právě až 90% úvěru zastavených nemovitostí. Nicméně musíte splnit věkovou podmínku do 36 let. U věkové hranice se zohledňuje mladší žadatel v případě, kdy se jedná o manželé. Další výhodou je zajímavá úroková sazba, jelikož je ve srovnatelné výši, jako je úroková sazba u 80% LTV hypotečních úvěrů. 

Hypoteční úvěr ať se to na první pohled nezdá, je komplexní produkt a není vždy jednoduché jej získat. Rovněž není jednoduché vyhodnotit všechny poplatky a náležitosti tak, abyste vybrali to nejlíp aktuálně k trhu, z tohoto důvodu nám raději rovnou zavolejte.

Finance Morava

Jedna odpověď

Komentáře jsou uzavřené.