Vyplatí se refinancování hypotéky?

Důvodů k refinancování může být více. Mezi základní patří nespokojenost s nabízenou úrokovou sazbou stávající banky při fixaci, případně nespokojenost s bankovními poplatky. Dále se může jednat o nespokojenost s bankou jako takovou. Např. nevyhovující vlastnosti běžného účtu v podobě mobilní banky, internetového bankovnictví. Také o dostupnost poboček či dostačující pokrytí bankomaty. 

Refinancování z důvodu funkce běžného účtu.

Tento důvod je zcela zřejmý a jasný, pokud nám nevyhovuje mobilní bankovní aplikace a pokaždé, když se do banky přihlašujeme se nám zvedne tlak, pak je skutečně na místě zvážit celkový přechod do banky jiné. Bankovní aplikace si mnohdy můžete vyzkoušet na stránkách banky, případně se kouknout na instruktážní videa díky kterým ihned vyselektuje co vám vyhovuje a co ne. Vedle těchto pro někoho zásadních věcí, pro jiného maličkostí se může jednat také o poplatky banky.

Refinancování z důvodu poplatků banky.

Poplatky ať chceme nebo nechce má každá banka, jen se liší tím, kde je konkrétně uplatňuje. Ze zkušenosti je to tak, že pokud konkrétní bankovní instituce poukazuje na to, že poplatky nemá, nebo že jsou její služby poskytovány zdarma, pak je to nejčastěji právě naopak 😀 Proto nekoukejte pouze na poplatek za vedení běžného účtu, ale především na poplatky za příchozí platby, za platby odchozí. Poplatky za výběry z bankomatu banky, ale také výběry z bankomatu konkurenční banky. Pro někoho jsou zásadní i poplatky na pokladně banky za výběr či vklad na vlastní účet. V neposlední řadě se může jednat o poplatky spojené s hypotečním úvěrem, např. se jedná o poplatek za výpis, poplatek za potvrzení o zaplacených úrocích apod. 

Refinancování hypotéky z důvodu vysoké úrokové sazby.

Refinancování hypotéky z důvodu nově nabízené „vysoké“ úrokové sazby při fixaci má rozhodně opodstatnění. Nicméně sazba není všechno a musíme do ni zohlednit i všechny související náklady, aneb známé RPSN. Ano, skutečně doporučujeme započítat všechny náklady spojené s refinancováním a tedy včetně nákladů katastrálního úřadu v podobě správních poplatků. Pokud se rozhodnete pro obíhání bank po své ose, pak doporučujeme si připravit pro bankéře tvrdá data. Zůstatek úvěru, datum konce fixačního období, odhadovanou cenu vaši nemovitosti, požadovanou splatnost úvěru a preferovanou fixaci na další období. 

Pokud chcete svou hypotéku refinancovat k jiné bance, tak nám raději zavolejte. Zajistíme nejen srovnání úrokových sazeb, ale vyčíslíme i všechny souvislé náklady díky kterým budete vědět, jak se celkový záměr vyplatí.

Finance Morava

5 komentářů

Komentáře jsou uzavřené.