Končí vám letos fixace úrokové sazby na hypotečním úvěru?

Pokud ano, tak je velice pravděpodobné, že vám vaše ,,domácí“ banka již zavolala/napsala s aktuální nabídkou úrokové sazby. Podobný scénář bude i v situaci, kdy vám úroková sazba končí např. až za rok. Banky umí ,,zafixovat“ lépe řečeno garantovat úrokovou sazbu na další fixační období celé dva roky předem. Tento přístup bank je fajn, pokud jsou v daném okamžiku „nízké“ základní úrokové sazby. Nicméně situace nízkých úrokových sazeb zde aktuálně není, takže se postup garance úrokové sazby až dva roky před koncem aktuálního období skutečně nevyplatí.

Konec fixace úrokové sazby na hypotéce aktuálně, jak postupovat?

Jestliže se nacházíte několik měsíců před koncem fixačního období, pak je na místě vyčkat, případně již požádat stávající banku o nabídku nové úrokové sazby. Nabídka bude připravena za stávajících podmínek (myslím tím, zachování stávající délky fixace), pouze s navrhovanou novou úrokovou sazbou a novou/vyšší měsíční splátkou. Pokud vaše fixační období právě dobíhá a bylo sedmileté, pak nová nabídka bude rovněž na sedm let. Tady doporučuji požádat banku o nabídku úrokové sazby na kratší období např. 1 rok či 3 roky.

Musím akceptovat nabídku na novou úrokovou sazbu?

Máte dvě možnosti, buď akceptovat za navrhovaných podmínek, před tím ještě banku požádat o návrhy jiných fixací, nebo nabídku neakceptovat. Pokud nabídku neakceptujete, pak nejpozději k výročí fixace musíte úvěr zcela doplatit. Možnosti se naskytují dvě. První je doplacení z vlastních zdrojů a ta druhá je doplacení ze zdrojů jiného úvěru, přesněji řečeno, že váš úvěr budete refinancovat k jiné bance.

Vyplatí se refinancování?

Pokud refinancuji, musím zohlednit nejenom nabízenou úrokovou sazbu, ale také související náklady/poplatky, rovněž uvědomění si, zda mi změna banky nevadí, jelikož bude nutné přejít k jiné bance s platebním stykem, ale ne všude a ne vždycky. Refinancování je obvykle zcela zdarma, nicméně může některá instituce nějaký poplatek vymyslet např. poplatek za ocenění. Poplatky při refinancování nikdy neplaťte, opravdu to není nutné! Raději nám zavolejte 🙂 Na co však musíte myslet, je správní poplatek katastrálnímu úřadu za výmaz stávajícího zástavního práva a za vklad nového zástavního práva. Každý počin je zpoplatněn 2.000 Kč, takže vás to celkem bude stát 4.000 Kč.

Nenechte se bankou tlačit!

Citujeme příběh jedné naši klientky paní S. ,,volala mi má stávající banka, že mi nabízí aktuálně úžasnou úrokovou sazbu na další fixační období ve výši 6%. Fixace mi končí za rok, takže se ptám, zda-li je opravdu nutné sazbu v tento moment fixovat. Paní z banky povídá, že sazby letí stále vzhůru a získat 6% za rok je opravdu s velkým otazníkem, spíše bude hůř“. K tomuto opakujícímu se příběhu máme dvě faktické poznámky.

úrokové sazby významně rostou od 11/2021 a další růst úrokových sazeb podle ekonomů není aktuální, jelikož se očekává obrat

– upřímně, žádný ekonom nedokáže odhadnout/predikovat co bude za rok, opravdu ne, ale je zřejmé, že růst sazeb již pokračovat nebude

Vyzýváme všechny k racionálnímu nadhledu nad situací. Pro srovnání nabídek nám zavolejte, ušetříte si spoustu času. Vedle času máme zásadní výhodu jako externí partneři bank v tom, že nám banky nabízejí nejnižší možné úrokové sazby a navíc bez podmínek. Když si klient na jakoukoli pobočku banky dojde sám, obdrží standardní sazbu. Standardní sazba znamená, že lze dosáhnout na trhu sazby nižší.

Zavolejte nám 🙂

Finance Morava

3 komentáře

Komentáře jsou uzavřené.