Hypotéka na koupi bytu v insolvenci?

Naskytla se vám možnost realizovat nákup bytové jednotky, kterou prodává insolvenční správce mimo dražbu? Pak se pozorně začtěte do tohoto článku. Dozvíte se jaký vás čeká postup, na co si dát pozor a které banky nákup bytové jednotky v insolvenčním řízení mimo dražbu umí „hravě“ pomoci hypotečního úvěru financovat. 

Liší se hypotéka na byt, oproti hypotéce na byt v insolvenčním řízení?

Významně! Hlavním důvodem je především fakt, že na bytové jednotce váznou omezení v podobě zástavních práv a jiných práv, které z jednotky automaticky dělají nevhodnou zástavu pro banku. Zástava jak zástava, ale předpokládám, že si určitě nechcete koupit nemovitost na které váznou dluhy prodávajícího? Předpokládám správně? Nicméně musím upozornit, že nákup nemovité věci v insolvenčním řízení, je relativně bezpečná forma transakce. Rozhodně porovnáme-li to s nákup nemovité věci zatížené exekucí apod., ale o tom bude samostatný článek. Standardně financování hypotečním úvěrem lze za předpokladu jiné vhodné zástavy (na dočasnou dobu), nebo se řešení nachází v úvěrech bez zajištění, nebo v předhypotečním úvěru, který jak nese jeho název se poskytuje jako první, a to ještě před hypotékou samotnou.

Jaký je rozdíl mezi předhypotečním úvěrem a hypotečním úvěrem?

Rozdíl je jednoduchý, předhypoteční úvěr je poskytován v délce splatnosti max. na jeden rok. Vedle toho jak jistě víte má hypoteční úvěr možnost splatnosti až 30 let. Druhým rozdílem je skutečnost, že je předhypoteční úvěr poskytován bez zajištění a zpravidla do výše 5mil. Kč. Třetím rozdílem je vyšší úroková sazba než je na hypotečním úvěru. Funguje to tedy tak, že v jeden moment podepíšete předhypoteční úvěr a zároveň úvěr hypoteční, který bude vyčkávat na dobu, kdy se kupovaná nemovitost stane vhodnou zástavou. Vhodnou zástavou se bytová jednotka stane ve chvíli, kdy na ni nebudou váznout žádná omezení ve smyslu zástavních práv apod. 

Kdy dojde k odstranění omezení váznoucí na bytové jednotce?

Insolvenční správce po obdržení finančních prostředků zajistí vše potřebné pro úhradu dluhu prodávajícího, a to všem jednotlivým věřitelům. Následně zajistí všechny potřebné podklady pro odstranění zástavních práv a jiných omezujících práv. Jakmile bude vše takto dokonáno, bude možné čerpat hypoteční úvěr za účelem celkového doplacení úvěru předhypotečního.

Které banky umí poskytnout hypoteční úvěr k tomuto účelu?

Zpravidla pouze větší banky, jelikož ty menší umí pouze „jednoduché“ hypoteční úvěry a proces nákupu v insolvenčním řízení byť mimo dražbu je rozhodně hypotékou náročnější.

Pokud nechcete zbytečně ztrácet čas a nervy, rozhodně nám zavolejte 🙂

Finance Morava

hypotéka na byt v insolvenčním řízení