Padají ceny nemovitostí?

Loňský rok byl ve znamení zvýšených úrokových sazeb hypotečních úvěrů, díky čemuž došlo k ochlazení nemovitostního trhu. Ochlazení jako takové především znamená, že nabídka postupně převyšuje poptávku. Z tohoto jednoznačně vyplývá, že ceny nemovitostí začnou stagnovat či dokonce klesat. Jaká je po loňském roku a při stávajících vysokých úrokových sazbách aktuální situace na nemovitostním trhu? Dojde ještě ke snížení cen nemovitostí a u jakých konkrétně? Vše se dočtete v tomto článku.

Proč padají ceny nemovitostí?

Jak už bylo řečeno v úvodu, jelikož nabídka převyšuje poptávku, díky čemuž si potencionální kupující může vybírat z velké palety nabídek, upřednostnit skutečně své priority a též tlačit na snížení ceny. Přesně opačná situace byla v r. 2021, kdy byl nemovitostní trh „prázdný“, kdo mohl, tak něco koupil, takže poptávka převyšovala nabídku. Docházelo až k nesmyslným dražbám nemovitostí, aneb kdo dá více… No a ejhle, po roce najednou dochází k ochlazení trhu a nemovitosti se hýbou a obchodují pomalu.

Dojde k dalšímu snížení cen nemovitostí?

Další snížení cen nemovitostí lze skutečně očekávat, nicméně se nebude jednat o nic dramatického. Predikce aktuálních poklesů se nachází v rozmezí 10%-20%, a to podle jednotlivých typů nemovitostí, jejich lokality a velikosti. U novostaveb výrazné snížení cen nelze očekávat, jelikož developeři rádi rok počkají na to, než se trh opět vrátí a rozhodně své postavené nemovitosti nebudou nabízet pod cenou. K vrácení trhu bych ještě rád uvedl, že se jedná o vrácení „nižších“ sazeb, které přivedou na trh zpět nejen nové zájemce, ale především jejich větší počet.

U jakých nemovitostí dojde ke snížení?

Především se bude jednat o snížení cen starších bytových jednotek 3+kk, 4+kk apod. Menší bytové jednotky o velikosti 1+kk, 2+kk výrazné snížení cen nezaznamenají. Dále dojde ke snížení cen u starších rodinných domů, rekreačních chat a chalup. Vždy bude záležet na jednotlivých oblastech, umístění nemovitosti a jejich stavu. Pokud se bude jednat o velice zajímavé a povedeně zrekonstruované nemovitosti, pak větší snížení cen úplně nenastane, vždy to bude o individuální nabídce.

Pokud budete potřebovat pomoci při vyřízení hypotečního úvěru na koupi vysněné nemovitosti, pak nám zavolejte.

Finance Morava 

Jedna odpověď

Komentáře jsou uzavřené.