Pro koho jsou určeny termínované účty?

Disponujete obnosem volných peněz, které byste rádi nějakým způsobem zhodnotili? Jste konzervativní a máte rádi jistotu? Jaké podmínky si banky s účtem pro fyzické osoby spojují? Na co si dát u termínovaných účtů pozor a proč? Vše se dočtete v tomto článku.

Co je termínovaný účet?

Termínovaný účet už ze samotného názvu je účet, který je sjednán s předem známým termínem. Nejčastější délka termínovaných vkladů je 3M, 6M, 12M a déle. Je na každém z nás, pro které období se rozhodneme. Nutné je zmínit, že díky předem známé době trvání vkladu, je rovněž předem známé i dosažené zhodnocení. Zřízení termínovaného vkladu je vždy zdarma a stejně tak jeho vedení a ukončení. Jediným možným poplatkem a také omezením, je ztráta zhodnocení v situaci, kdy potřebujete své peníze vybrat dříve, než v dohodnutém termínu. Tehdy přicházíte nejen o zhodnocení, ale zároveň můžete zaplatit poplatek. Rovněž nezapomeňte, že se dosažený výnos následně snižuje o daň.

Je termínovaný vklad jistotou?

Po krachu Sberbank je tato otázka pokládaná celkem často, a to nejen ke spořícím produktům. Odpověď je tedy jasná, vklady u bank jsou pojištěny do částky 2.500.000 Kč, tudíž pokud dojde ke krachu banky, bude vám do této částky vyplacena náhrada. Co se týče zhodnocení pak ano, skutečně zde je jistota v předem známém úroku a podmínkách. Rozhodně je termínovaný vklad vhodný pro kratší délku zhodnocení, tj. např. do 6M, nad tento horizont existují zajímavější možnosti. Musíme však dodat, že po dobu trvání stávajících úrokových sazeb se jedná o zajímavý produkt.

Jaké podmínky kladou banky pro získání vyššího úroku?

Nejčastěji se jedná o fixně stanovenou délku trvání produktu. Také se může jednat o omezení maximální částkou, která se bude zhodnocovat. V neposlední řadě se jedná o určitou kombinaci produktů což znamená, že si k termínovanému kladu např. sjednáte investiční produkty dané banky. 

Pokud si nevíte rady, který termínovaný účet je ten nejlepší pro vás, zároveň byste se chtěli celkově zamyslet nad zhodnocením finančních prostředků, tak nám zavolejte.

Finance Morava

Jedna odpověď

Komentáře jsou uzavřené.