Sazby na hypotékách jsou na 20 letých maximech!

 
Od konce loňského roku se nám intenzivně zvyšují úrokové sazby nejen na hypotečních úvěrech. Někdy v polovině roku 2021, bylo možné získat úrokovou sazbu na hypotéce pod 2%, inflace byla 2,8%. Přicházejícím podzimem 2021 probíhalo zvyšování úrokových sazeb velice rychle, a to v přímé úměře se zvyšováním inflace. Aktuálně je průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech dle statistiky České bankovní asociace na hodnotách 5,96%, a inflace v hodnotách 16,2%.
 

Hypotéční úvěr za 6%?

Hypoteční úvěry nejsou v letošním roce příliš atraktivní, což je vzhledem k úrokovým sazbám zřejmé. Nicméně si musíme uvědomit, že rok 2021, byl v této oblasti rokem rekordním a ochlazení se rozhodně dalo čekat i za předpokladu, kdy by ke zvýšení úrokových sazeb nedošlo. Hypoteční úvěr ze své podstaty dává smysl vždy, pokud jej vnímáme jako kombinaci investice a současně spotřeby. Pokud je to takto, pak není ukazatel úrokové sazby hlavním nosníkem plánu. Lépe řečeno „na sazbu se nehraje“
 

Jak se zvýšení úrokových sazeb propíše u stávajících úvěrů?

Je nutné zmínit, že nárůst každého 1% úrokové sazby znamená ve splátce u průměrného hypotečního úvěru 2,9mil. Kč, navýšení o cca. 1.500 Kč. Pokud výše úrokové sazby na vašem hypotečním úvěru činila 2%, a vám aktuálně končí fixační období, očekávejte nabídku na další fixační období okolo 6%, tedy zde proběhne navýšení měsíční splátky o 6.000 Kč. Doporučujeme však nevzít první možnou nabídku, jelikož se umíme aktuálně dostat na úrokovou sazbu 5,59%, což je rozhodně měně než uvedených 6%.
 

Budou úrokové sazby ještě růst?

To je dobrá otázka.. Aktuálně můžeme říct, že nebudou, jelikož díky vysoké základní dvoutýdenní reposazbě, kterou řídí ČNB se podařilo ekonomiku zpomalit. Na prosincovém zasedání rady ČNB se zvýšení sazby neočekává. Uvidíme však co nám nadělí první čtvrtletí roku 2023. Osobně si myslíme, že ke zvýšení inflace dojde, nicméně nijak dramaticky a následně budeme sledovat její pokles, který významně očekáváme v druhé polovině roku 2023.