Hypotéka na výstavbu chaty.

 
Výstavba chaty se ve srovnání s výstavbou rodinného domu příliš neliší, a to nejen co se podkladů týče. Nicméně pravidla hypotečních úvěrů na chatu se liší a mnohdy zásadně. Pokud o financování na výstavbu chaty přemýšlíte, pak si rozhodně přečtěte celý tento článek.
 

Podklady potřebné k výstavbě chaty a vyřízení hypotečního úvěru.

Pro potřeby vyřízení hypotečního úvěru k účelu výstavby chaty, chcete-li rekreačního objektu je nutné mít zpracovanou projektovou dokumentaci. Rozsah projektové dokumentace postačuje alespoň v základu tj. řezy stavby, pohledy stavby, umístění stavby na pozemku. Vedle projektové dokumentace je nutné mít vytvořený položkový rozpočet, který určuje cenový rozsah jednotlivých prací. Samozřejmě bude-li stavba realizovaná na základě smlouvy o dílo, pak je nutné právě tuto smlouvu doložit.
 

Podmínky hypotéky pro výstavbu chaty.

Na začátku si musíme říct, že všechny banky na trhu neumí, nebo nechtějí poskytovat hypotéku na výstavbu chaty/rodinné rekreace. Pokud určité banky či stavební spořitelny poskytují tento druh financování, pak má mnohdy o něco přísnější podmínky poskytování. Mezi hlavní „přísnější“ podmínku patří LTV, resp. poměr výše úvěru k výši zajištění, který může být nižší než je tomu u standardního financování vlastního bydlení tj. 80%. Další podmínkou může být kratší splatnost než je splatnost obvyklá, tudíž nebude možné splácet úvěr po dobu 30 let.
 

Jak probíhá čerpání hypotečního úvěru na výstavbu chaty?

Čerpání může být dvojí tj. bez faktur přímo na váš bankovní účet, takže se stáváte přímým hospodářem finančních prostředků tak, aby výstavba chaty probíhala podle plánu. Musím upozornit, že čerpání probíhá v určitých „tranších“ takže se vám prostředky uvolňují postupně dle prostavěnosti a kontroly bankovním znalcem. Druhá cesta čerpání může probíhat „na faktury“ tj. peníze jsou zasílány na účet dodavatele dle předložené faktury. Rovněž zde platí podmínka uvolnění finančním prostředků do určité výše a kontrola bankovním znalcem.
 
Závěrem, pokud si nevíte rady, tak nám zavolejte a my najdeme nejpohodlnější financování a zároveň za nejlepší cenu.
 
Finance Morava
Hypotéka na výstavbu chaty