Kdy refinancovat hypotéku?

Co znamená refinancování hypotéky? Má refinancování hypotéky vůbec nějaký smysl? Kdy refinancovat hypotéku? Komu se skutečně vyplatí a proč? Tohle vše se dočtete v tomto článku.

Refinancování je převedení hypotečního úvěru z jedné banky do banky druhé, zpravidla je cílem získat lepší podmínky jako je např. úroková sazba, poplatky spojené s hypotečním úvěrem. Nicméně významnou roli hrají i povinnosti spojené s hypotékou. Jde zejména o vedení běžného účtu, rizikové životní pojištění k hypotečního úvěru i přes skutečnost, že máte vlastní dostatečné životní pojištění. Setkal jsem se i s tím, že klient měl zájem o refinancování, jelikož při sjednávání hypotéky ho banka určitým způsobem nazlobila, nebo klient nebyl spokojený s vedením běžného účtu, dostupnosti poboček či bankomatů. Také se může jednat o důvody, kdy jsou v úvěrové smlouvě zavázání dva partneři, nicméně dál ve své společné cestě živote jít nechtějí a buď provedou dodatkem převzetí dluhu, nebo se rozhodnou úvěr raději refinancovat k jiné bance. Skutečně existuje velká škála důvodů, proč refinancovat hypoteční úvěr.

Kdy refinancovat hypotéku a má to vůbec nějaký smysl?

Pokud se jedná o nejčastěji důvod refinancování, a sice převod hypotéky z banky do banky se záměrem získat lepší podmínky při fixačním obdobím, pak mi ze svého bankovního pohledu refinancování z banky do banky mnohdy nedávalo žádný smysl. Finanční poradce klientka „ukecal“ a vysvětlil mu, že je refinancování pro něj výhodné, ale ve skutečnosti klient získal spíše totožné podmínky s nabídkou od stávající banky. Nicméně není tomu takto vždy a vždy záleží na detailu daného případu, jelikož refinancování umí ušetřit hromadu peněz. Tímto chci říct, aby každý kdo má hypotéku a někdo mu radil k jejímu převodu, aby se více o podmínky zajímal, vše si vyhodnotil a použil zdravý selský rozum.

Komu se skutečně refinancování hypotéky vyplatí a proč?

Jak jsem psal důvody výše, pokud se do některých důvodů řadíte, pak je tato otázka zcela zbytečná, jelikož chcete refinancovat a potřebujete refinancovat, tečka. Jestliže potřebu pro změnu banky nemáte, pak uvedu několik příkladů, kdy se skutečně refinancování vyplatí. Musíme si uvědomit, že hypoteční úvěr je zásadním úvěrem v našich životech a to kolik za něj zaplatíme resp. kolik celkově přeplatíme by mělo zajímat každého majitele hypotečního úvěru. Při propočtu, zda se Vám refinancování vyplatí se zaměřte na čtyři směry:

srovnání úrokové sazby na dané fixační období

– na výši měsíční splátky

– celkovou částku jistiny po ukončení prvního fixačního období

vyčíslení všech souvisejících nákladů/poplatků

Díky těmto jednoduchým čtyřem odrážkám zjistíte, zda je refinancování vhodné i pro vás. Pokud si s tím nevíte rady, tak nám rovnou zavolejte.

Aleš, Finance Morava

kdy refinancovat hypotéku?

Jedna odpověď

Komentáře jsou uzavřené.