Hypotéka na mobilní dům?

Mobilní domy jsou v posledních třech letech velice populární. Od vlastní svépomocné realizace mobilního domečku až po verzi dodávanou realizační firmou. Důvod je zřejmý, mobilní dům je cenově velice atraktivní a dostupný. Musíme si však říct, že každý typ mobilního domu není možné hypotečním úvěrem financovat, jelikož pro financování hypotékou musí splnit určitá pravidla.

Pravidla mobilního domu potřebná pro financování hypotékou.

Mezi základní pravidlo mobilního domu financovaného hypotečním úvěrem patří určitá nemobilita domu. Zkrátka se nesmí jednat o kolová vozidla jako je např. maringotka, nebo obdoby mobilních kolových přívěsů. Tyto lze financovat pouze neúčelovým spotřebitelským úvěrem. Nicméně mobilní dům lze chápat tak, že je na pozemek ustaven jeřábem a v případě potřeby se tímto jeřábem přesune na pozemek jiný. Druhou náležitostí je „pevné“ spojení mobilního domu se zemí/pozemkem.

Pevné spojení s pozemek některé banky chápou standardním betonovým základem. Betonovým základem jako je to při výstavbě rodinného domu či rekreace. Jiné banky považují za pevné spojení stavby se zemí tzv. betonové patky či zemní vruty, které jsou u těchto staveb nejvíce využívané. Důvod je zřejmý, jelikož jsou rovněž ekonomičtějším řešením vedle budování standardní základové desky. Znát všechny potřebné informace v rámci bank pro financování mobilního domu není jednoduché, proto nám raději rovnou zavolejte.

Má smysl číslo popisné, nebo číslo evidenční i mobilního domu?

Odpověď je jednoduchá! Ano rozhodně to smysl má! Ptáte se proč? Stavby s číslem popisným či evidenčním mají obecně vyšší hodnotu pro případ budoucího prodeje. Zároveň v těchto stavbách můžete oficiálně celoročně bydlet a mít v nich trvalý pobyt. Pokud se však pro číslo popisné ani evidenční nerozhodnete, nebo z nějakého důvodu jej na váš mobilní dům nemůžete získat, pak si minimálně obstarejte souhlas s umístěním a využitím stavby.  Předejdete tak případným potížím v souvislosti s tzv. „černou stavbou“ na vašem pozemku. Obecně „černé stavby“ tedy ty, které stavební úřad nepovolil, mohou být právě stavebním úřadem vyzvány k demolici a to určitě nechcete.

Existuje i jiné financování mobilního domu?

Mobilní dům lze za obdobných podmínek jako je tomu u hypoték financovat též úvěrem ze stavebního spoření, případně neúčelovým spotřebitelským úvěrem. Pokud si s financováním a celým procesem nevíte rady, tak nám zavolejte.

Finance Morava

mobilní dům