Jak pravidelně investovat?

Uvažujete o pravidelném investování, ale nevíte jak konkrétně investovat, je tento článek ideálním místem informací pro vás. Pravidelné měsíční investování je stejně jako pravidelné měsíční spoření velice, ale opravdu velice důležité. Nemusí se vždy jednat jen o to, abyste se zajistili na stáří, může jít jednoduše jen o myšlenku vytvoření rezervy, kterou budete moci využít někdy v budoucnu. No a pokud si i přes vytýčený horizont např. 5 let peníze nevyberete, ale budete dál ve střádání pokračovat uděláte jenom dobře.

Jaké jsou možnosti pravidelného investování?

Možností investování se v dnešní době nachází celá řada, tudíž vybrat si tu správnou investici, chcete-li ideální volbu je skutečně náročné. Internet má obrovskou výhodu, že obsahuje téměř nekonečný tok informací.  Je však na nás, abychom se byli schopni v této záplavě informací orientovat. 

Pokud netušíte jaké jsou možnosti pravidelného investování, zde vám je vymezíme:

investování do samostatných akciových titulů společností

– do podílových fondů akciových

investování do dluhopisů jednotlivých firem 

– do podílových fondů dluhopisových

– investování do podílových fondů realitních

– do podílových fondů sektorových a úzce vymezených

Každý segment se dále rozděluje na konkrétní zaměření. Můžete investovat do firem zaměřujících se na IT a technologie. Případně do firem, které se věnují výrobě léčiv a poskytování zdravotní péče. Informace o jednotlivých fondech a jejich investičním zaměření se dočtete v dokumentu nesoucí název klíčové informace příslušného fondu, případně také ve shrnutí fondu.

Rada pro začínající investory!

Všem začínajícím investorům doporučujeme investování do podílových fondů. Pokud tak učiníte neuděláte téměř žádnou chybu při výběru podle vlastní volby. Na rozdíl u investic do samostatných akciových titulů může nastat problém, který se jmenuje dočasná ztráta hodnoty investice. Což vás vzhledem k její značné výši může přinutit peníze vybrat, jelikož propad bude výrazný a jeho zpětné vracení stavu příliš pomalé. Obecně, vybírat investiční nástroje při jejich poklesu je základní investiční chybou. Není jednoduché toto přijmout jako fakt! Při poklesech investičních nástrojů musíte nakoupit a tečka. Nakoupit, rozhodně né prodávat! Tohle je podstatou investování = levně nakoupit a draze prodat. Nebo ne? 

Investování a jeho praktické srovnání.

Úplně stejný příběh je v podnikání jen si to neuvědomujeme. Jestliže podnikáme v prodeji autokosmetiky tak je zcela zřejmé, že pokud šampón na auto koupíme za 150 Kč v rámci velkoobchodní ceny a tento konkrétní šampón prodáváme s naši marží. Musí být cena pro konečného spotřebitele tedy zákazníka stanovena na částku 220 Kč. Rozdíl mezi naši kupní a prodejní cenou je naše tržba a v tomto konkrétním případě činí 70 Kč. Pokud by náš nákup tohoto konkrétního šampónu činil 220 Kč a my jej prodali za 150 Kč, tak je naše tržba – 70 Kč, ano čtete správně je to mínus. Předpokládám, že pro mínusy/ztráty nikdo nepodniká. Podnikáme proto, abychom vydělali peníze.

U investování je to úplně stejný příběh s tím rozdílem, že cena investičních nástrojů kolísá a je závislá na několika faktorech. Pokud by na nějakou dobu cena klesla pod cenu našeho nákupu, musíme jen jednoduše počkat na její návrat a růst, který se vždy dostaví. Pokud si říkáte, že ne, tak se prosím koukněte na historická data jednotlivých podílových fondů. Je zcela zřejmé, že byl vždy aktuální pokles překonán budoucím růstem

Výhody pravidelného investování.

Výhodou pravidelného investování je fakt, že někdy koupíte „levně“, jindy zase „draze“, takže se to ve výsledku zprůměruje. Díky průměru  dosáhnete požadovaného zhodnocení vašeho investičního vkladu. Při pravidelném investování si vymezte investiční horizont, který rádi srovnáváme se stavebním spořením. U stavební spoření máte vázací spořící lhůtu 6 let a tečka. U investic je výhoda, že máte peníze zpět na účtu do dvou týdnů, bez poplatků a jiných podobností, které se nacházejí právě např. u stavebního spoření. Pokud si tedy chcete odkládat peníze, vždy počítejte, že tak budete činit alespoň 6 let. Jestliže peníze vyberte dříve, tak je vyberete dříve, ale 6 let je optimální minimum

Pravidelně investovat je možné od 500 Kč, chcete-li investovat měsíčně více, je na místě rozložit vaše peníze mezí více fondů různého zaměření. Díky rozložení dosáhnete tzv. diverzifikaci, což zkrátka znamená rozložení rizika a tedy předcházení vašich investičních ztrát.

Pokud s investování začínáte, nevíte si rady, tak nám zavolejte. Rádi vám nejen v této oblasti pomůžeme.

Finance Morava

jak pravidelně investovat?