Hypotéka na chatu

Financování chaty hypotečním úvěrem není nijak obtížné, nicméně existuje pár pravidel a tedy pár ALE, kdy financovat chatu hypotékou nelze. Pokud nastane situace nemožnosti financování chaty hypotékou máme v záloze úvěry ze stavebního spoření, kde mohou mít vybrané stavební spořitelny měkčí pravidla poskytování financování.

Pořízení vlastní rekreace je pro každou rodinu příjemným okamžikem. Chata je místo, kde ve svém volném čase jezdíme odpočívat a čerpat novou energii. Místo, kde je klid, to je rodinná rekreace! U financování mnohdy nastane několik zádrhelů, z tohoto důvodu doporučujeme obrátit se na nás, aby byl váš zážitek z nákupu chaty především pozitivní. 

Hypotéka na chatu – parametry

Většina bank umožňuje splatnost hypotečních úvěrů až na 30 let, zároveň je úroková sazba úvěru totožná s úrokovou sazbou financování např. rodinného domu. Mnohé banky u financování chaty lpí na 20% vlastních zdrojů, jiné se spokojí pouze s 10%. Na trhu je možné najít banku, která neomezuje svou hypotéku na nutnost čísla popisného či čísla evidenčního. Nicméně můžete narazit při financování i na podmínku trvalého pobytu v chatě, aby bylo možné financování poskytnout. Tohle jsou důvody, proč se s financováním obrátit na nás! 

Číslo popisné nebo evidenční?

Každá rodinná rekreace zpravidla musí disponovat vlastním číslem popisným, nebo vlastním číslem evidenčním z čehož je zřejmé, že je taková nemovitost řádně zapsaná v katastru nemovitostí a bude ji možné zastavit zástavním právem financující banky. Vedle čísla popisného/evidenčního rodinné rekreace se musíme zaměřit na přístupovou komunikaci, které je častým problémem.

Přístupová komunikace k chatě

Přístupová komunikace nemusí být předmětem koupě a musíme vědět, jak je přístup zajištěn, když se při nákupu chaty nestanete podílovým spoluvlastníkem příjezdové komunikace. Tato situace může být ošetřena věcným břemenem, nájemní smlouvou, nebo tím, že se jedná o veřejně přístupnou komunikaci, která je zařazena v pasportu komunikací.

Napojení chaty na sítě

Tyto dvě podmínky jsou určitým základním pravidlem. Mnohdy umíme v bankách zajistit individuální posouzení té nemovitosti, která nedisponuje číslem popisným/evidenčním a poskytnout financování právě hypotečním úvěrem. Pro vás je na místě lpět na přípojkách chaty k sítím elektrické energie, odpadům, přívodu vody. Pokud je chata zásobována vodou ze studny, určitě zjišťujte zda leží na pozemku, který je součástí předmětu prodeje. 

Financování chaty hypotékou je pohoda, když víte jak na to. Zavolejte nám, rádi vám s financováním pomůžeme.

Finance Morava

5 komentářů

Komentáře jsou uzavřené.