Co je akcie?

Akcie je cenný papír, který vydává akciová společnost. Držitel akcie je akcionářem akciové společnost. Akcionář je investorem, jelikož investoval své finanční prostředky do nákupu akcií. Akcionář má rozhodovací a majetkové právo, které může uplatnit, nicméně síla takových práv odpovídá poměru vlastněných akcií k celkovému vydanému počtu těchto akcií. Akcionář má právo na výplatu dividendy, tedy zisku společnost hned poté, co tuto výplatu schválí vedení společnosti (valná hromada). Akcionář má právo na každý nový nákup akcií, ale zároveň má zákonné právo na případný odkup svých akcií.

Kde se dá akcie koupit?

Jak už bylo řečeno, akcie je cenný papír vydaný akciovou společností, kterou lze koupit na burze cenných papíru. V dnešní době nemusíte dlouze hledat, kde nákup realizovat, jelikož se zprostředkováním nákupu akcií věnuje celá řada institucí. Rozhodně si před nákupem akcie zjistěte důkladně informace nejen o společnosti do které chcete investovat, ale zároveň o společnosti, která vám zajistí zprostředkování nákupu. 

Můžu při nákupu akcie přijít o peníze?

Odpověď je ano, skutečně můžete. Investování je spojeno s několika riziky a jedno z těchto rizik je ztráta finančních prostředků z důvodu krachu té které společnosti. Tohle je však ten nejčernější scénář a v posledních letech se dá spojit s dluhopisy firem (prašivé dluhopisy), ale o tom se dočtete v jiném článku. Krach je nejhorší scénář, ale přirozený scénář je cenový vývoj na trhu, lépe řečeno kolísavost cen. Takže pokud dnes koupíme akcii za 1.000 Kč, může být cena této akcie za několik měsíců 500 Kč, samozřejmé to může být i opačně a tedy 1.500 Kč, toto je kolísavost akcie.

Jak předejít kolísavosti a finanční ztrátě?

Odborně se to nazývá diverzifikace, což jednoduše znamená rozložení rizik tak, aby byla tato rizika co nejmenší. Takovou ochranu získáte při nákupu fondu, který má v sobě několik desítek či stovek jednotlivých titulů společností. I zde je reálné dočasné snížení hodnoty vámi investovaných peněz, ale tím, že je fond obstaráván profesionálním portfolio manažerem, je zřejmé že se skutečně bude jednat o dočasný výkyv. Dočasným myslíme klidně rok. Pokud se pro fond nerozhodnete, rozhodně se odborně poraďte o navržení vašeho individuálního investičního portfolia.

Rychlé a velké akciové zisky?

Jestliže vám někdo slibuje rychlé a především % obrovské zhodnocení, buďte vždycky na pozoru. Vysoký zisk je přímo úměrný vysokému riziku. Jak rádi říkáme, kdyby to bylo tak jednoduché, budou to dělat všichni. Průměrný výnos akciového portfolia je na roční úrovni 10%, takže toto číslo používejte jako určité vodítko, kde je realita. Samozřejmě může mít akcie v daný rok výkonnost klidně 15%, ale není to zárukou ničeho, raději se zaměřme na průměr a nedávejme na různé sliby obchodníku, kde je zisk 35%…

Jak akcie fungují už máme vysvětleno 🙂

Pár slov na závěr. Investování do akcií velice dobře funguje, ale musí se správně nastavit. Pokud to budete doma zkoušet sami bez větších informací, můžete velice o své peníze přijít. Raději nám zavolejte a proberte s námi všechny možnosti.

Při prvním investování je lepší být opatrnější i na úkor nižšího zisku. Raději nám zavolejte.

Finance Morava

co je akcie

4 komentáře

Komentáře jsou uzavřené.