Sankce za předčasné splacení hypotéky.

Sankce za předčasné splacení hypotéky jsou i v dnešní době stále horkým tématem. Před několika lety Česká národní banka vydala doporučení komerčním bankám, aby poplatek za předčasné splacení hypotéky nebyl vybírán. Bylo to doporučení, které by se mělo dodržovat, nicméně ne každá komerční banka či stavební spořitelna k tomu takto přistoupila.

Proč banky účtují sankci za předčasné splacení hypotéky?

Pokud bance nebo stavební spořitelně předčasně doplatíte hypotéku mimo termín fixačního období, tak vám naúčtuje cenu ze předčasné splacení. Důvod je ten, že v době poskytnutí hypotéky si banka zarezervuje zdroje pro váš úvěr. Rezervace zdrojů banku stojí peníze, takže to nemá zdarma a z tohoto důvodu, pokud nedodržíte fixační např. 3-leté období a po jednom roce úvěr doplatíte, tak banka realizuje ztrátu zisku z tohoto obchodu a jako kompenzaci si nárokuje cenu za předčasné splnění. 

Jak vysoké sankce za předčasné splacení hypotéky banky účtují?

Komerčním bankám bylo ČNB doporučeno, aby sankce odpovídala pouze administrativním nákladům. Rozhodně se nemá jednat o pokrytí výnosů té které konkrétní banky. Většina institucí na to reagovala tak, že smlouvy před r. 2016 nechává „doběhnou“ za původních podmínek, tedy včetně sankce za předčasné splacení v plné výši a všechny nové obchody již budou v režimu účtování administrativních nákladů. Sankce za předčasné splacení/administrativní náklady se pohybují od 500 Kč až po několik desítek tisíc korun, podle toho, jak si to konkrétní instituce nastavila. 

Kde naleznout pomoc při neúnosně účtovaných sankcích?

Posoudit, zda je sankce za předčasné splacení hypotéky oprávněná, může finanční arbitr. Obrátit se na něj může každý spotřebitel a za posouzení se nijak neplatí, jelikož je finanční arbitr státem zřízený institut. Musíte však splnit několik náležitostí, které jsou uvedeny na webu finančního arbitra.

Aktuálně klient, který se obrátil na finančního arbitra s posouzením sankce za předčasné splacení hypotéky ve výši několika desítek tisíc korun, tento spor vyhrál a sankce dané instituce byla vyhodnocena jako neoprávněná.

Zjišťujte a ověřujte si informace, pokud budete potřebovat pomoci, tak nám zavolejte.

Finance Morava

Sankce za předčasné splacení hypotéky

3 komentáře

Komentáře jsou uzavřené.