Jak funguje investování do dluhopisů?
Dluhopis je dluhový cenný papír. Dluhový ceny papír chápejme tak, že jako investor investujete/poskytujete své finančních prostředky k rukám emitenta dluhopisu, tudíž vystupuje v roli věřitele a emitent dluhopisu vystupuje v roli dlužníka. Emitent je společnost nebo jiný subjekt, který je oprávněný dluhopisy a jiné ceniny vydávat. Princip investování do dluhopisů funguje tak, že jako investor poskytnete finanční prostředky k rukám emitenta, a ten vám vydá kupón pokud jej vystavuje. Na konci sjednané doby vám emitent vrací vypůjčenou jistinu včetně úrokového zhodnocení.
Jaké jsou možnosti investování do dluhopisů?
– státní dluhopisy u kterých je emitentem stát (jejich předností je nižší míra rizika než je tomu u korporátních dluhopisů, ale zároveň nižší očekávané zhodnocení)
– korporátní dluhopisy u kterých je emitentem společnost (zde je možné dosáhnout potencionálně vyššího zhodnocení, ale zároveň je zde obecně vyšší riziko)
– komunální dluhopisy, jejíž emitentem je územně správní celek (např. obec)
– bankovní dluhopisy, emitentem jsou banky (jedná se o obdobu korporátních dluhopisů)
– hypoteční zástavní listy, opět jsou emitentem banky (tyto dluhopisy nejsou v posledních letech příliš ve veřejné nabídce)
Další členění investičních dluhopisů:
– dluhopisy s pevnou úrokovou sazbou (předem známá informace o zhodnocení vkladu)
– dluhopisy s pohyblivou úrokovou sazbou (zhodnocení se pohybuje podle úrokových sazeb, pokud sazby klesají, roste cena dluhopisů a opačně)
– zerobond je dluhopis bez kupónu (hodnota zhodnocení tkví v rozdílu mezi cenou dluhopisu na začátku a na jeho konci)
– sloučený dluhopis (dluhopis se obchoduje odděleně od samotného dluhopisu)
Délka splatnosti dluhopisů u investování?
– nejkratší splatnost dluhopisu je do jednoho roku
– následuje splatnost střednědobá, tedy do 10 let
– v neposlední řade existují dluhopisy dlouhodobé se splatností nad 10 let
– poslední z řady dluhopisů jsou dluhopisy bez splatnosti
Jaká rizika existují při investování do dluhopisů?
– úrokové riziko = reaguje na změnu úrokových sazeb (úrokové sazby mohou klesat nebo naopak stoupat) pokud úrokové sazby rostou, tak cena dluhopisu klesá a naopak
– kreditní riziko = emitent dluhopisu nedokáže dostát svým závazkům, tudíž investor přichází nejen o zhodnocení, ale rovněž o své investované prostředky. Existuje zde přímá úměra mezi rizikem a výnosem, a to stejně jako u všech ostatních investic
– riziko likvidity = v případě menších emitentů může být prodej dluhopisů hůře dostupný
Nad čím přemýšlet před investicí do dluhopisů?
Než se rozhodnete investovat/vložit své finanční prostředky k rukám emitenta dluhopisu, poraďte se s odborníkem. V poslední době jsou populární dluhopisy malých a neznámých firem, které mnohdy zkrachují a klienti o své peníze přijdou… Jak již bylo řečeno, míra zhodnocení má přímou souvislost s mírou rizika, takže pokud vám někdo slibuje 20% roční zhodnocení dluhopisu, určitě byste měli být na pozoru!
Investování do dluhopisů aktuálně:
U dluhopisů aktuálně dochází k situaci, že dluhopisy s kratší splatností mají vyšší úrokový výnos, než je tomu u dluhopisů se splatností delší. Ekonomové však předpokládají obrat, tedy vyšší výnosnost u dlouhodobých dluhopisů. Důvodem je očekávaného snižování úrokových sazeb v době budoucí recese, kterou lze očekávat v následujících měsících či letech.
Pokud si nevíte při výběru dluhopisu, nebo dluhopisů rady, tak nám zavolejte 🙂
Finance Morava

3 komentáře
Komentáře jsou uzavřené.