Kdy jsou vhodné spořící účty?

Spořící účet se hodí v případě, kdy chcete své naspořené peníze zhodnocovat a zároveň je mít kdykoli k dispozici. Spořící účet vidíte ve svém internetové bankovnictví a to vám umožní jeho snadné ovládání. Úroková sazba je garantovaná, takže víte na čem jste a jaké zhodnocení můžete očekávat.

Nechat hotovost na běžném účtu, nebo použít vhodný spořící účet?

Velká většina klientů si drží hotovost na svém běžném účtu, což je v pořádku, jelikož by každý z nás měl mít likvidní rezervu – na co kdyby. Výše rezervy se může lišit podle výše vašich  měsíčních nákladů. Zpravidla se doporučuje mít okamžitě k dispozici minimálně 3 měsíční platy, nejlépe však 6 měsíčních platů. Pokud takovou rezervu máme je to ideální. Co však ideální není, je držet ji na běžném účtu, který nemá žádné zhodnocení našich peněz.

Spořící účet je vhodný a dává smysl!

Pro tyto účely je na místě zřízení spořícího účtu, který jak bylo řečeno prostředky zhodnocuje, ale jsou zároveň kdykoli podle potřeby k dispozici, a to pouhým převodem mezi vašimi účty. Tím, že jsou peníze kdykoli k dispozici, mají tyto účty nižší úrokové zhodnocení než je tomu např. u termínovaných vkladů či podobných instrumentů, kde se zavazujete složit finanční prostředky na předem známe období (6 měsíců, 1 rok) a v rámci tohoto období s nimi nijak nemanipulovat. 

Tím, že s prostředky nemanipulujete získáte větší úrokové zhodnocení, ale toto není smyslem dnešního článku. Pro zhodnocování finančních prostředků existuje celá řada produktů a pokud si nevíte rady, tak nám zavolejte. 

Vhodný spořící účet, nebo investování?

Několikrát jsem slyšel ať už ze strany klientů, nebo finančních poradců, že jsou spořící účty k ničemu. S tímto stanoviskem nesouhlasíme, jelikož i v době nízkých úrokových sazeb mít nebo nemít 0,5% zhodnocení za to, že držíme na účtu peníze, které tam chceme/potřebujeme mít nám dává smysl. V dnešní době ,,7/2022″ je průměrná úroková sazba na spořících účtech okolo 3,5% a to opravdu dává smysl!

Spořící účet si rozhodně založte!

Založte si pro svou likvidní rezervu spořící účet, nicméně pro dlouhodobé spoření nebo investice slouží jiné produkty. V každém případě nám zavolejte a my vám rádi pomůžeme najít cestu.

Finance Morava

spořící účet

4 komentáře

Komentáře jsou uzavřené.