Má hypotéka za 6% ještě smysl?

Od podzimu roku 2021 opakovaně dochází ke zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Důvod ČNB je zřejmý, zvyšování úrokových sazeb funguje jako nástroj pro snižování inflace. O inflaci se můžete dočíst v článku – Názor na inflaci a její řízení ČNB.

Je lepší svůj záměr nákupu nemovitosti odložit, nebo si vzít hypotéku za 6%?

Zvyšování úrokových sazeb není pro komerční banky atraktivním počinem z pohledu poskytování hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Při vysokých úrokových sazbách si spotřebitelé svůj záměr půjčit si peníze spíše odloží. Naopak je tomu při sazbách nízkých. Dobrou otázkou je, jaká cenová hladina je pro spotřebitele vysoká a naopak která je zase nízká

Trend posledních let a historické úrokové sazby na hypotékách.

V posledních letech se například u hypotečních úvěrů pohybovala průměrná sazba mezi 2-3%, nicméně než nastala takováto průměrná úroková sazba na kterou si společnost zvykla, byla cenová hladina někde okolo 5% a historicky ještě mnohem výše. Jak se říká, na to ,,špatné“ v tomto případě vysoké úrokové sazby raději každý zapomene. Víme, že ekonomika funguje v cyklech, tedy je období nízkých úrokových sazeb a to po nějaké době vystřídá období sazeb vysokých, takto to bylo a vždy bude. 

Investice a spotřeba je vždycky správně, tudíž i hypotéka za 6%.

Pokud si potřebujeme pořídit nemovitost k vlastnímu bydlení a tuto nemovitost financuvat hypotečním úvěrem, tak ano úroková sazba je důležitá, ale není až tak zásadní. Musíme si uvědomit, že pořízení nemovitosti je investicí. Z dlouhodobého hlediska roste jejich cena. Takže na straně jedné máme pořízení nemovitosti jako investice a na straně druhé nám vystupuje naše spotřeba. Pořízením nemovitosti uspokojíme potřebu mít kde bydlet.

Investiční nemovitosti k pronájmu na hypotéku za 6%?

Při financování investice a zároveň spotřeby neuděláte  nikdy špatně z pohledu půjčení finančních prostředků, takže i hypoteční úvěr za 6% skutečně dává smysl. Tento smysl ještě utvrzuje fakt, že červnová inflace činí 17,2%, takže si i za 6% půjčujeme levně

Z pohledu nákupu investiční nemovitosti za účelem jejího následného pronajímání a zároveň při financování hypotečním úvěrem se aktuálně tato investice příliš nevrací, ale z dlouhodobého pohledu se vracet bude.

Proč tomu tak je?

Průměrná výnosnost pronájmu investičního bytu je někde okolo 4%, takže pokud si půjčujeme peníze na financování takové nemovitosti za 6%, je zřejmé že nemůžeme očekávat vyšší aktuální výnosnost. Jak už bylo řečeno, ekonomika jede v cyklech, jednou se opět ,,nízké“ úrokové sazby vrátí. Otázkou je jen kdy to bude a kde bude nové pomyslné dno těchto úrokových sazeb.

Jestliže si právě hypoteční úvěr vyřizujete, zafixujte si  úrokovou sazbu na kratší fixační období a to maximálně 3-5 let 🙂

Volejte, pište, rádi vám při financování nemovitosti pomůžeme.

Finance Morava

Má hypotéka za 6% ještě smysl?

5 komentářů

Komentáře jsou uzavřené.