Bankovní účty.

Každá banka nabízí svým klientům několik možností vedení bankovních účtu. Doba, kdy i zcela základní běžný účet u banky byl vedený za měsíční poplatek je již několik let pryč. Důvodem byl významný tlak na banky ze strany klientů, kterým se nelíbilo, že banky každý rok inkasují obrovské zisky a klienti jim k tomuto přispívají právě poplatkem za běžný účet, který je podle nich zcela neoprávněný, ba dokonce absurdní.

Komentář k bankovním účtům.

Pohled klienta je takový, že když si do banky uloží své peníze, tak s nimi banka pracuje (půjčuje je, investuje apod.) tudíž na běžných účtech svých klientů musí „pochopitelně“ banka vydělat, takže platit poplatek za běžný účet se může jevit jako absurdní. Musíme se však zamyslet nad skutečností, že v dnešní době nefunguje běžný účet jako nějaká vkladní knížka z historie. Tedy není to jen „kus papíru“, ale dnešní běžný účet máme v mobilní bankovní aplikaci tudíž 24/7 pod dohledem. K účtu také máme platební kartu se kterou můžeme vybírat své peníze nejen v České republice, ale zároveň v zahraničí. V internetovém bankovnictví můžeme realizovat zahraniční platební styk a v neposlední řadě máme naše peníze na bankovním účtu pojištěné do výše 2,5mil. Kč (pojistný limit se vztahuje na všechny vklady jednoho klienta).

Tímto chceme říct, že i banka musí vynaložit nemalé prostředky na poskytování takových služeb v oblasti bankovního účtu.

Bankovní účty a jejich rozdělení.

Banky rozlišují nabídku svých běžných účtu na účty základní, které jsou poskytovány zdarma. Lépe řečeno, jejich vedení je zdarma, ale za jiné položky již banky mohou poplatek účtovat jako je např. poplatek za odchozí či příchozí platby, za výběry z bankomatu. Po základních účtech existuje střední cesta, která je již účtovaná měsíční cenou, avšak nijak dramatickou. V neposlední řadě banky nabízejí svým klientům nadstandardní účty, které se mohou jevit jako drahé, ale nabízí svým klientům skutečně něco navíc.

Důležitou informací je skutečnost, že i nadstandardní účty mohou být vedeny zcela zdarma pokud klient splní podmínky vedení účtu zdarma stanovené bankou. V 99% se jedná o hlavní podmínku, a to podmínku obratovou, takže pokud na účet dorazí určitá částka je splněna podmínka pro vedení exkluzivního účtu zdarma.

Jak postupovat při výběru bankovního účtu? Musíte si odpovědět na tyto otázky.

– jaký počet příchozích a odchozích tuzemských plateb měsíčně mám?

– zasílám platby do zahraničí?

– jak vzdálené jsou nejbližší bankomaty/pobočky banky o které uvažuji?

– kolik je účtováno za výběry z cizích bankomatů?

– jak často jezdím do zahraničí?

– pokud cestuji je to spíše letadlem?

Jakmile si odpovíte na tyto otázky, budete vědět jaký účet potřebujete a jaký je pro vás skutečně výhodný. 

Pokud si nevíte rady, tak nám zavolejte.

Finance Morava

bankovní účty

4 komentáře

Komentáře jsou uzavřené.