Končí vám fixace úrokové sazby?

Končí vám letos fixace úrokové sazby na hypotečním úvěru? Pokud ano, tak je velice pravděpodobné, že vám vaše ,,domácí“ banka již zavolala s aktuální nabídkou úrokových sazeb. Podobný scénář bude i v situaci, kdy vám úroková sazba končí až příští rok. Banky obecně dokážou ,,zafixovat“ lépe řečeno nabídnout úrokovou sazbu na další fixační období až dva roky předem.

Tento přístup bank je fajn, pokud jsou v daném okamžiku objektivně nízké úrokové sazby. Obecně se bavíme o tom, že může nastat významný růst těchto sazeb v krátkém čase, tedy že je právě teď vhodná doba na zavázání se k novému období úrokové sazby. Může se však jednat o situaci, kdy vám aktuální sazba na hypotéce končí za dva měsíce a vy stojíte před téměř hotovou věcí a je čistě na vás, zda u stávající banky zůstanete, nebo se rozhodnete pro banku jinou. K situaci přistupujte s ohledem na nabídky úrokových sazeb na bankovního trhu.

Jak na srovnání nabídek fixací úrokových sazeb?

Pro srovnání nabídek nám zavolejte, ušetříte si spoustu času. Vedle času máme zásadní výhodu jako externí partneři bank v tom, že nám banky nabízejí nejnižší možné úrokové sazby a navíc bez podmínek. Když si klient na jakoukoli pobočku banky dojde sám, obdrží standardní sazbu. Standardní sazba znamená, že lze dosáhnout na trhu sazby nižší.

Jak se projeví nová fixace a změna úrokové sazby v měsíční splátce?

Aktuálně se průměrná výše sazeb nachází někde okolo 5% a pokud se váš hypoteční úvěr aktuálně úročí 2%, tak změnou úrokové sazby nastane podstatné zvýšení měsíční splátky. Podle výpočtu je zřejmé, že každé navýšené procento na průměrné výši hypotéky 3,1 milionu Kč, je změna ve splátce o 1500 až 2000 Kč měsíčně. Tudíž pokud máte aktuální úrokovou sazbu 2%, nově vám bankovní trh nabízí průměrných 5%, tak se vaše měsíční splátka zvedne někde mezi 4500 až 6000 Kč. Ať chceme nebo nechceme, takové navýšení je opravdu číslo se kterým musíte počítat.

Pohled na přístup bank k aktuálním úrokovým sazbám a fixací hypoték.

Naši kritikou k bankám je, nedostatečné řešení pro klienty, kterým navýšené měsíční splátkové navýšení bude dělat opravdu velkou potíž. Banka bere změnu jako standart a nic zásadního se pro ni nezmění. Klienti mohou mít z důvodu změny měsíční splátky velice napjaté rodinné rozpočty. Pro tyto situace máme pro naše klienty několik cest, jak vše řešit. Jestliže potřebujete poradit, tak nám zavolejte.

Druhou kritikou k bankám je tlak, který na klienty přenášejí. Citujeme příběh jedné naši klientky paní S. ,,volala mi má stávající banka, že mi nabízí aktuálně úžasnou úrokovou sazbu na další fixační období ve výši 6%. Fixace mi končí za rok, takže se ptám, zda-li je opravdu nutné sazbu v tento moment fixovat. Paní z banky povídá, že sazby letí stále vzhůru a získat 6% za rok je opravdu s velkým otazníkem, spíše bude hůř“. K tomuto opakujícímu se příběhu máme dvě faktické poznámky.

Aktuální fixace úrokových sazeb a jejich predikce.

úrokové sazby významně rostou od 11/2021 a další růst úrokových sazeb podle ekonomů nebude tak zásadní

– upřímně žádný ekonom nedokáže odhadnout/predikovat co bude za rok, opravdu ne

Vyzýváme všechny k racionálnímu nadhledu nad situací. Raději nám zavolejte a vše objektivně probereme.

Finance Morava

fixace úrokové sazby