Co znamená fixace úrokové sazby?

S pojmem fixace úrokové sazby se setkáte u dlouhodobých úvěrů určených k financování bytových potřeb, nebo u úvěrů podnikatelských. Případně se s tímto pojmem setkáte u neúčelových úvěrů, které vyžadují zástavu nemovitosti. Fixace znamená garance, lépe řečeno jistota úrokové sazby na pevně stanovené časové období.

Úroková sazba ve vztahu k fixaci.

Úrokovou sazbu si můžete fixovat od 3 měsíců, přes nejpopulárnější tříletou, pětiletou, sedmiletou až k té fixaci nejdelší, a sice k patnáctileté. Po uplynutí sjednaného fixačního období vám úvěrující banka nabídne úrokovou sazbu novou. Úroková sazba je přímo navázána na vaši měsíční splátku, takže se bude v čase měnit podle zvoleného fixačního období.

Volba a výhody fixace úrokové sazby.

Když si zvolíte kratší fixaci úrokové sazby, například na 1. rok se sazbou 2,29%, tak po uplynutí tohoto jednoletého období vám úvěrující banka nabídne úrokovou sazbu novou, a to podle aktuálního trhu. Sazba tedy může být vyšší, ale i nižší, každopádně vám nikdo nedokáže predikovat, jak budou úrokové sazby za rok vypadat. 

Jestliže dojde k navýšení úrokové sazby, automaticky se vaše měsíční splátka přepočítá, a tedy úměrně navýší. Při snížení úrokových sazeb to funguje obdobně s tím rozdílem, že se vám měsíční splátka sníží

Ptáte se jakou délku fixace úrokové sazby zvolit? 

Jestliže je nabídková úroková sazba s bankou,,zajímavá”, jestliže kupovanou nemovitost neuvažujete za nedlouho prodávat, rozhodně doporučujeme poohlédnout se po delších fixačních obdobích. Bude to pro vás určitá stabilita v podobě neměnné měsíční splátky.

Můžu ve fixaci kdykoli úvěr doplatit?

Úvěr můžete doplatit kdykoli podle podmínek financující banky. Standardně k datu sjednaného fixačního období, a to bez jakýchkoli poplatků. V rámci fixačního období můžete realizovat předčasné splacení podle zákonných podmínek, a to jednou za rok, v den výročí smlouvy. Výše předčasného splacení úvěru může činit až 25% ze sjednané výše. Pokud byste úvěr potřebovali doplatit v plné výši, před uplynutím sjednaného fixačního období, naúčtuje vám banka sankci za předčasné splacení.

Jestli tápete, jakou fixaci zvolit, případně nevíte, jaké sankce po vás úvěrující banka bude/může požadovat při předčasné splátce, obraťte se na nás!

Finance Morava!

fixace úrokové sazby

2 komentáře

Komentáře jsou uzavřené.